Search
Close this search box.
drfaridattar.webp

آلرژی بعد از جراحی بینی

در رابطه با آلرژی و جراحی زیبایی بینی سوالات متفاوتی از سوی زیباجویان مطرح میشود که البته آگاهی از پاسخ آنها ضرورت دارد. 

  • آیا رینوپلاستی به درمان آلرژی کمک میکند؟ 
  • آیا با وجود آلرژی میتوان جراحی زیبایی بینی انجام داد؟
  • وضعیت آلرژی بعد از جراحی زیبایی بینی چه تغییری میکند؟

با توجه به اینکه افراد زیادی به انواع مختلف دچار آلرژی هستند و در عین حال قصد انجام رینوپلاستی را دارند، این مقاله با هدف پاسخدهی به این سوالات نوشته شده است. در صورتی که پس از اتمام مقاله همچنان سوالی برای شما وجود داشت، میتوانید در قسمت دیدگاه ها برای ارسال کنید.

آلرژی بعد جراحی بینی

آلرژی و جراحی بینی چه ارتباطی باهم دارند؟

جراحی بینی در حقیقت یک روش برای درمان آلرژی های بینی نیست. با این حال، به دلیل اینکه ایرادات و نقص های ساختار بینی مثل انحراف تیغه بینی، در این عمل اصلاح میشود، فرآیند تنفس بهتر انجام شده و ممکن است در تسکین عارضه های ناشی از آلرژی موثر باشد.

از طرفی، آلرژی بعد از جراحی بینی امکان دارد اتفاق بیفتد. خود جراحی می تواند باعث التهاب و تحریک در مجاری بینی شود که موجب شروع آلرژی یا وضعیت های مشابه به آن شود. یکی دیگر از موضوعات در این مورد، عطسه کردن بعد از جراحی بینی است. به همین دلیل توصیه میشود برنامه عمل خود را برای زمانی تنظم کنید که کمتر حالت های آلرژیک دارید.

علائم آلرژی بعد از جراحی بینی

علائم آلرژِی بعد از جراحی بینی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اگر هر یک از این علائم را بعد از جراحی بینی خود تجربه کردید، مهم است که با جراح خود در میان بگذارید. پزشک ممکن است دارو های ضد آلرژی بدون نسخه را توصیه کند یا در صورت لزوم داروهای قوی تری را تجویز کند.

در برخی از موارد، پزشک ممکن است آزمایش آلرژی را برای تعیین آلرژی های خاصی که باعث بروز علائم شما می شود توصیه کند. این اقدام به شما کمک کمک خواهد کرد تا در آینده از بروز آلرژی جلوگیری کنید و خطر واکنش های آلرژیک را کاهش دهید.

آلرژی بعد از جراحی بینی را چگونه کنترل کنیم؟

شروع فصل بهار برای افراد زیادی همراه با شروع آلرژی و حساسیت های مختلف است. آبریزش بینی، عطسه و اشک چشم ها در این دوره از سال کاملا عادی است. اگر قبل از ماه های تابستان به جراحی زیبایی بینی فکر می کنید و علائم آلرژی را تجربه می کنید، به شما توصیه می کنیم که حتما به مدیریت آلرژی های فصلی و برنامه ریزی برای عمل جراحی فکر کنید. برخی از برنامه ریزی های قبل از جراحی عبارت اند از:

  • صحبت کردن با پزشک درباره آلرژی خود
  • برنامه ریزی کردن برای عمل جراحی در فصلی که در آن آلرژی ندارید.
  • شروع به آماده کردن همه وسایلی از جمله دارو های تایید شده آلرژی توسط پزشک
00:52
truncate dir-rtl

عمل بینی در فصل بهار

 آیا می توانیم با آلرژی های فصلی جراحی زیبایی بینی انجام دهیم؟

بله. حتی با داشتن آلرژی نیز میتوانید عمل جراحی بینی انجام دهید. فقط مسئله ای که باید سخت گیرانه به آن دقت داشته باشید، انتخاب بهترین جراح بینی است. اهمیت جراح علاوه بر موضوع زیبایی شناسی و نتیجه ظاهری عمل، شزایط عملکردی و تنفسی شما بعد از عمل را نیز در بر دارد.

با وجود آلرژی احتمالا شما نیاز به مراقبت های ویژه تری داشته باشید. برای مثال: عطسه در دوران نقاهت می تواند یک چالش باشد.

از آنجایی که هر فرد نگران تورم بعد از جراحی است، بهتر است قبل از عمل با پزشک خود صحبت کنید. همچنین در نظر داشته باشید در جلسه مشاوره حتما درباره سابقه آلرژی خود با جراح صحبت کنید.

مراقبت های بعد از عمل بینی برای کاهش آلرژی

  • 24 ساعت بعد از عمل جراحی روی بینی خود از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید.
  • شست و شوی بینی پس از باز کردن پانسمان و گچ گیری بینی شروع می شود.
  • بعد از عمل بینی، خونریزی و کبودی طبیعی اتفاق می افتد و داشتن استراحت به مدت یک هفته ضروری است.
  • بعد از جراحی بینی بهتر است از غذاهای نرم استفاده کنید و از خوردن غذاهای جامد مانند ته دیگ خودداری کنید.

بهبود آلرژی بعد از جراحی بینی ممکن است؟

هیچ جراحی زیبایی درمان قطعی برای آلرژی بینی نیست. اگر فردی هستید که  به گرد و غبار  یا دود حساسیت دارید، به احتمال زیاد سیستم ایمنی بدن شما در پاسخ به این مواد آنتی بادی تولید می کند که می تواند منجر به علائمی مانند خستگی، آبریزش بینی بعد از جراحی بینی، گرفتگی بینی و عطسه شود.

آیا داشتن آلرژی بینی بر نتیجه عمل تاثیر می گذارد؟

یکی از سوالات متداول در بین عموم مردم این است که آیا جراحی بینی می تواند آلرژی فصلی را درمان کند؟ یا آلرژی تاثیری بر نتیجه عمل خواهد داشت؟

آلرژی تاثیری بر نتیجه عمل جراحی ندارد. اما با وجود آن ممکن است در حین و بعد از عمل خونریزی کمی بیشتر شود. اما باید گفت که تاثیری در نتیجه عمل بینی نخواهد داشت. اگر آلرژِی دارید، مهم است که قبل از انجام عمل بینی جراح خود را مطلع کنید. آلرژی می تواند باعث التهاب و تورم در مجرای بینی شود که می تواند روند بهبود را افزایش دهد.

جراح شما ممکن است توصیه کند که قبل و بعد از عمل از دارو های آلرژی استفاده کنید تا این اثرات را به حداقل برساند. همچنین ممکن است در طول عمل بینی از هر چیزی که آلرژی شما را تشدید می کند اجتناب کنید.

بیمارانی که از آلرژی بینی رنج می برند در مقایسه با افرادی که این حساسیت را ندارند بیشتر تمایل به باد کردن بینی خود دارند. بیشتر جراحان زیبایی از بیماران می خواهند تا مدتی از دمیدن بینی خود اجتناب کنید تا زمانی که به طور کامل بهبود پیدا کنند. برای افرادی که با آلرژی بینی دست و پنجه نرم می کنند، می تواند این کار سخت باشد. توصیه می شود در ماه هایی که از آلرژی های فصلی رنج می برید از برنامه ریزی برای جراحی خودداری کنید.

کسانی که آلرژی دارند چه زمانی می توانند بینی خود را عمل کنند؟

افرادی که در بیشتر ماه های سال از آلرژی رنج می برند و نیاز به نفس کشیدن مکرر دارند و یا افرادی که در طول روز عطسه های زیادی می کنند و می ترسند نتیجه جراحی خود را خراب کنند؛ برای رفع این نگرانی مناسب ترین زمان برای عمل بینی به نوع حساسیت شما بستگی دارد. اگر حساسیت تان فصلی است است، باید جراحی را در مواقعی برنامه ریزی کنید که آلرژی ندارید.

دکتر فرید عطار

دارای سابقه حدود بیش از 7000 جراحی بینی
گذراندن دوره تکمیلی راینولوژی در سنگاپور و انگلیس
بیش از 1000 جراحی آندوسکوپی سینوس و سایر جراحی های صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا