اقدامات قبل از جراحی بینی

جهت رفع ایرادات ظاهری بینی به همراه حفظ عملکرد طبیعی آن و همچنین ایجاد تناسب بین اجزای صورت جراحی بینی پزشک اقداماتی را تحت عنوان اقدامات قبل از جراحی بینی بیان می کند که این در ادامه این مقاله آن را بیان می کنیم.

اقدامات قبل از جراحی بینی

یافتن هدف

یکی از مهم ترین اقدامات قبل از جراحی بینی پیدا کردن یک هدف درست از انجام جراحی می باشد. چرا که اگر فرد بدون دلیل و بدون هدف این عمل را انجام دهد یا برای مقایسه بینی خود با فرد دیگر اقدام به انجام این عمل کرده باشد ممکن است هیچ گاه از نتیجه جراحی رضایت نداشته باشد.

نیاز به زیبایی در همه افراد وجود دارد، اما امروزه در جامعه ما این موضوع بیشتر مورد توجه قرار گرفته و افراد بسیاری به دنبال انجام اقداماتی هستند که ایرادات صورت خود را برطرف کرده و به زیباتر شدن چهره خود کمک کنند.

به طور کلی می توان گفت که هر یک از اجزای صورت به صورت جداگانه در زیبایی چهره تاثیر گذارند؛ اما از آنجایی که بینی برجسته ترین عضو صورت بوده و در مرکز آن قرار دارد، موثر ترین عضو محسوب می شود.

به همین دلیل با ایجاد کوچک ترین تغییر در آن تاثیر شگرفی در زیباتر شدن چهره داشته و از این رو به جرات می توان گفت که جراحی زیبایی بینی رایج ترین فعالیت زیبایی محسوب می شود که همه افراد با هر سن و جنسیتی دست به انجام آن می زنند.

در واقع جراحی بینی با هدف اصلاح و برطرف کردن تمام ایرادات ظاهری یا عملکردی بینی انجام می شود.

در جراحی درمانی مشکلات تنفسی، انحراف، پولیپ و از این قبیل ایرادات برطرف خواهند شد، اما در جراحی زیبایی بینی ایرادات ظاهری همچون کجی ، نامتقارنی سوراخ های بینی، قوز و غیره برطرف می شوند.

این مشکلات را می توان به صورت همزمان طی یک جراحی برطرف نمود. لازم به ذکر است معمولا بیمه هزینه جراحی های درمانی بینی را پرداخت خواهد کرد.

انواع بینی

عامل بعدی که در اقدامات قبل از جراحی بینی از اهمیت بیشتری برخوردار است، نوع بینی می باشد. در واقع میزان ضخامت پوست تعیین کننده نوع بینی بوده و بینی ها را به دو دسته گوشتی و استخوانی تقسیم بندی می کند.

در ادامه برای آشنایی بیشتر شما به بررسی هر یک از انواع بینی ها خواهیم پرداخت.

 • بینی استخوانی

از ویژگی های بینی استخوانی می توان به پوست نازک و استخوان محکم اشاره کرد. بینی استخوانی به دلیل برخورداری از این دو خصلت معمولا نتایج بسیار مطلوبی از عمل بینی کسب می کنند و با مشکلی مواجه نمی شوند.

بینی های استخوانی این قابلیت را دارند که به انواع جراحی بینی طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی جراحی شوند.

اقدامات قبل از جراحی بینی

 • بینی گوشتی

پوست بینی های گوشتی در مقایسه با بینی استخوانی ضخیم تر بوده و غضروف بینی آن ها بسیار ضعیف می باشد؛ به همین دلیل بینی های گوشتی به صورت فانتزی عمل نمی شوند. چرا که به دلیل ضخیم بودن پوست بینی ظرافت و تغییرات ایجاد شده در ساختمان بینی چندان ملموس نیست و تنها نوک بینی کمی گرد خواهد شد.

مناسب ترین نوع جراحی برای افرادی که از بینی های گوشتی برخوردارند، جراحی بینی طبیعی می باشد. امروزه به منظور جلوگیری از افتادگی و برگشت بینی گوشتی به حالت اولیه گرافت گذاری انجام شده و غضروف بینی را تقویت می کنند.

همچنین در شرایطی که فرایند کاهش تورم بینی گوشتی به کندی صورت گیرد، طبق صلاحدید جراح بینی ، تزریق کورتون به بینی انجام خواهد شد.

نتایج جراحی بینی

یکی از مهم ترین اقدامات قبل از جراحی کسب اطلاعات درباره نتایج به دست آمده از جراحی بینی می باشد. بینی ها به سه دسته طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی تقسیم بندی می شوند که در ادامه به بررسی هر یک می پردازیم.

 • بینی طبیعی

در بینی طبیعی فاصله نوک بینی تا لب بین 90 الی 95 درجه بوده و در پل بینی قوسی ایجاد نمی شود، بنابراین نوک بینی سربالا نیست. بینی های طبیعی برای آن دسته از افرادی که تنها به دنبال برطرف کردن ایرادات بینی خود هستند یا نمی خواهند مشخص باشد که جراحی بینی انجام داده اند، مناسب می باشد.

آقایان بیشترین طرفداران جراحی بینی طبیعی را تشکیل داده اند، چرا که اگر بینی آقایان از حالت طبیعی خارج شود، تناسبات صورت آن ها بهم ریخته و جذابیت صورت مردانه نیز کاهش می یابد.

اقدامات قبل از جراحی بینی

 • بینی فانتزی

معمولا خانم ها خواستار کوچک و عروسکی شدن بینی خود هستند و به همین علت اقدام به جراحی بینی فانتزی می نمایند. طی این جراحی علاوه بر اینکه ایرادات بینی به طور کامل برطرف می شود، قوس زیبایی در پل بینی ایجاد شده و نوک بینی سربالا خواهد بود. در واقع در بینی فانتزی فاصله نوک بینی تا لب بین 95 الی 100 درجه می باشد.

نکته قابل توجه در جراحی بینی فانتزی این است که تنها برای بینی های استخوانی مناسب می باشد. همچنین افراد برای فانتزی شدن بینی خود ، باید انتظار معقولی از جراحی بینی داشته باشند. به عنوان مثال بیش از حد کوچک یا سربالا شدن نوک بینی ، با توجه به تناسبات صورت فرد، ممکن است رخ زیبایی نداشته باشد. همچنین ممکن است کوچک شدن زیاد بینی مشکلات تنفسی برای فرد به ارمغان بیاورد.

 • بینی نیمه فانتزی

یکی از رایج ترین و پر طرفدار ترین انواع بینی ، بینی نیمه فانتزی می باشد. بسیاری از افراد علاوه براینکه می خواهند مشکلات تنفسی خود را برطرف کنند، می خواهند مشخص باشد که جراحی زیبایی انجام داده اند و دوست دارند بینی آن ها قوس زیبا ولی کوچکی داشته باشد، به همین دلیل اقدام به جراحی بینی نیمه فانتری می کنند. در واقع در بینی نیمه فانتزی بینی همچون مدل طبیعی کوچک می شود اما پل بینی صاف نیست و قوس ظریفی در نوک بینی ایجاد خواهد شد. به طور کلی بینی نیمه فانتزی حالتی بین بینی طبیعی و فانتزی را داراست.

جراحی بینی نیمه فانتزی نیز تنها برای افرادی که دارای بینی استخوانی هستند، مناسب می باشد.

انتخاب پزشک از پر اهمیت ترین اقدامات قبل از جراحی بینی

برای انتخاب یک پزشک ماهر و با تجربه می توانید از دوستان و آشنایان خود که قبلا این عمل را انجام داده اند کمک بگیرید. پس از آن که یک لیست از بهترین جراحان بینی محل زندگی خود تهیه نمودید باید به بررسی مشخصات آن ها بپردازید. برای بررسی نیاز است روزمه ، میزان تحصیلات، میزان رضایتمندی یا نارضایتی مراجعین آن ها را مشاهده فرمایید.

برای این کار می توانید یا به صورت حضوری به مطب خود پزشک مراجعه کنید یا در صورتی که پزشکتان در شبکه های مجازی یا سایت فعالیت داشته باشد صفحات آن ها را بررسی نمایید. بعد از انتخاب جراح حتما برای مشاوره باید به صورت حضوری به مطب او بروید و درباره جراحی بینی و انتظاراتی که از آن دارید صحبت کنید.
لازم به ذکر است که افراد متقاضی باید از انجام این جراحی انتظارات و توقعات معقولانه داشته باشند. همچنین در صورت ابتلا به بیماری خاص یا داشتن حساسیت یا مصرف دارو خاص باید پزشک را از آن آگاه سازید.

دارو های مصرفی از مهم ترین اقدامات قبل از جراحی بینی

یکی از مهم ترین سوالاتی که بیشتر افراد قبل از انجام جراحی بینی از پزشک خود می پرسند این است که چه دارو های را باید قبل از جراحی مصرف کنند و چه دارو هایی را نباید مصرف نمایند. دارو هایی که بیماران مصرف می کنند به سه دسته تقسیم می شود که عبارت اند از:

 • دارو های تجویز شده توسط پزشک

در بعضی از موارد پزشک دارو هایی را تجویز می کند که باید حتما آن ها را مصرف کنید. اما در صورتی که از دارو های ضد التهابی یا رقیق کننده خون استفاده می کردید باید مصرف آن ها را متوقف نمایید. چرا که احتمال خونریزی بعد از جراحی را افزایش می دهند.

 • دارو های بدون تجویز پزشک

مهم ترین گام در اقدامات قبل از جراحی بینی  این است که فرد متقاضی قبل از مصرف هر نوع داروی با پزشک خود مشورت کند. به همین علت نباید به صورت خودسرانه دارو های که مربوط به سرماخوردگی هستند را مصرف نماید. چرا که مصرف این دارو ها باعث بروز مشکل در زمان جراحی می شوند.

 • ویتامین ها و دارو های گیاهی

بعضی از افراد فکر می کنند مصرف دارو های گیاهی یا ویتامین ها هیچ تاثیر منفی بر روی جراحی دماغ نمی گذارد و بدون مشورت با پزشک شروع به مصرف آن ها می کنند. مصرف روغن ماهی، ویتامین E ، عصاره سیر، زنجیبل و غیره ممکن است در طی عمل جراحی مشکلات جدی و جبران ناپذیری را به وجود آورد از همین رو توصیه می شود از مصرف این نوع دارو ها جدا خودداری فرمایید.

 • مصرف قرص آهن قبل از جراحی بینی

مصرف قرص آهن در حین جراحی هیچ مشکلی را برای افراد به وجود نمی آورد از همین رو افراد می توانند با خیال راحت شروع به مصرف آن نمایند.

سایر اقدامات قبل از جراحی بینی

 1. در جلسه مشاوره انتظارات خود از انجام جراحی بینی بیان کنید سپس جراح بینی موظف است دیدگاه کلی از نتیجه جراحی را در اختیار شما قرار دهد.
 2. لازم به ذکر است نتیجه جراحی با توجه به تناسبات صورت هر فرد متغیر است و فرد متقاضی نباید انتظار غیر معقولی از جراح داشته باشد.
 3. در صورت داشتن سابقه بیماری یا حساسیت دارویی پزشک خود را در جریان بگذارید.
 4. مصرف دخانیات موجب ایجاد اختلال در جراحی بینی خواهد شد بنابراین تا دو هفته قبل از عمل از استعمال سیگار و قلیان اجتناب کنید.

اقدامات قبل از جراحی بینی

ادامه اقدامات قبل از جراحی بینی

 1. تا دو هفته قبل از جراحی بینی ، از مصرف داروهایی که موجب انعقاد خون خواهند شد پرهیز کنید.
 2. آزمایشات لازم را که جراح بینی تجویز نموده است انجام دهید تا دچار عوارض احتمالی حین عمل بینی یا بعد از عمل بینی نشوید.
 3. در صورت ابتلا به سرماخوردگی ، جراحی بینی را تا بعد از بهبودی به تعویق بیاندازید.
 4. جهت عدم ایجاد اختلال تنفسی در حین عمل حداقل تا 8 ساعت قبل از جراحی ناشتا باشید.
 5. شب قبل از عمل بینی استحمام نمایید.
 6. آقایان لازم است که ریش و سبیل خود را اصلاح نمایند.
 7. بانوان روز جراحی آرایش نداشته باشند.
 8. روز جراحی از لباس راحت و دکمه دار استفاده کنید تا بعد از جراحی بینی به راحتی قابل تعویض باشد.
 9. یک ساعت قبل از زمان تعیین شده با یک همراه در محل مورد نظر حضور داشته باشید.

 

هزینه جراحی بینی

هزینه جراحی برای هر فرد بسته به نوع و مشکل بینی و همچین دستمزد جراح و کلینیک متغیر می باشد.

عوامل تاثیر گذار در کسب نتیجه مطلوب از جراحی بینی

به طور کلی دو عامل در نتیجه نهایی عمل بینی موثر می باشند، این دو عامل شامل جراح و نوع بینی می شود.

به طبع اولین دغدغه افراد متقاضی جراحی بینی در اقدامات قبل از جراحی بینی ، انتخاب بهترین جراح می باشد. زمانی که جراح از تجربه و مهارت بالا برخوردار باشد، قادر به جراحی انواع بینی بوده و تمام ایرادات بینی را برطرف می کند. در نتیجه انتخاب جراح بینی خوب در کسب نتیجه ایده آل بسیار موثر است.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه انتخاب جراح بینی خوب ، به مقاله مرتبط به آن مراجعه فرمایید.

 

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button